Pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech wybiera bardzo wiele Polek. To praca bardzo odpowiedzialna, wymagająca wiele cierpliwości i empatii. Ubiegając się o pracę opiekunki warto pamiętać, że starość niesie ze sobą nie tylko ograniczenie sprawności ruchowej i intelektualnej. Osoby starsze bardzo często zmagają się także w różnymi schorzeniami.

Choroba Alzheimera

Jest jedną z najczęściej występujących chorób w podeszłym wieku. Objawia się utratą zdolności rozumowania i orientacji oraz utratą pamięci. Na chorobę Alzheimera najczęściej chorują osoby powyżej 65. roku życia. W początkowym okresie symptomem choroby są głównie zaburzenia pamięci. Z czasem jednak osoby chore nie radzą sobie nawet z wykonywaniem prostych, codziennych czynności. W dalszym stadium choroby mogą mieć nawet urojenia. W stadium ostatnim nie są w stanie nawiązać kontaktu z otoczeniem, są przykuci do łóżka i wymagają całodobowej opieki osób trzecich. Pacjenci bardzo źle znoszą zmianę otoczenia.

Choroba Parkinsona

Jest chorobą układu nerwowego. Na całym świecie chorują na nią kilka milionów ludzi. Najczęściej choroba Parkinsona dotyka osoby, które ukończyły 65. rok życia. Objawia się mimowolnym drżeniem kończyn, głowy, a nawet całego ciała. Z czasem dochodzi do sztywnienia mięśni karku lub nóg. Dla osób chorych na Parkinsona bardzo charakterystyczny jest także powłóczysty chód. Dobra opiekunka powinna zachęcać swojego podopiecznego, aby mimo choroby uczestniczył w życiu rodzinnym i towarzyskim.

Nadciśnienie tętnicze

U osób starszych nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób układu sercowo-naczyniowego. Choroba może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej chorują osoby po 70. roku życia. W miarę starzenia się zwiększa się sztywność naczyń krwionośnych. U osób starszych dochodzi również do zaburzeń w gospodarce sodem. To najczęstsze przyczyny nadciśnienia tętniczego u osób w podeszłym wieku.

Cukrzyca

Na cukrzycę choruje coraz więcej osób. Najczęściej choroba ujawnia się po 45. roku życia. Choroba pojawia się na skutek niedostatecznego lub nieprawidłowego wydzielania insuliny. Z podwyższonym poziomem cukru we krwi można sobie poradzić stosując odpowiednią dietę. Opiekując się osobą starszą chorą na cukrzycę należy pamiętać, że w jej diecie nie mogą znaleźć się produkty z białej mąki, słodycze, napoje gazowane i soki owocowe.

Osteoporoza

To także często choroba starszych. Najczęściej rozwija się u kobiet po menopauzie. Można także rozwinąć się u mężczyzn w starszym wieku. Choroba diagnozowana jest najczęściej u osób po 65. roku życia. Kości stają się bardzo delikatne i kruche. Nawet niegroźnie z pozoru wyglądający upadek może zakończyć się złamaniem. Należy więc unikać sytuacji, które mogą zakończyć się urazem. Osoby starsze, które mogą już mieć problemy z poruszaniem się nie powinny opuszczać domu samodzielnie. Na pewno nie powinny opuszczać domu, kiedy są złe warunki atmosferyczne, gdyż wtedy łatwiej jest o upadek.

Wymienione choroby są najczęstszymi schorzeniami osób w podeszłym wieku.