Łowcy głów, czyli headhunters, to osoby, których raczej nikomu nie trzeba dziś przedstawiać. Wszyscy wiedzą, czym zajmują się tacy ludzie. Dziś działają oni niemalże we wszystkich branżach związanych ze światem biznesu, choć nie zawsze tak to wyglądało. Gdyby tak kilka lat temu spytać kogoś o to, czym zajmuje się headhunter, najprawdopodobniej w odpowiedzi pojawiłaby się informacja o poszukiwaniu młodych talentów – aktorskich, muzycznych, ewentualnie po prostu medialnych. Dziś natomiast łowcy głów są zatrudniani przez dosłownie wszystkie firmy. A dlaczego warto skorzystać z ich pomocy?

Headhunting, określany też skrótem HH, pozwala dotrzeć do dosłownie wszystkich osób, które pasowałyby na wybrane stanowisko. Nikogo tutaj nie pomija. Dociera nawet do tych specjalistów, którzy aktualnie mają swoje stałe miejsce zatrudnienia – czasami bowiem może zdarzyć się tak, że jeśli akurat otrzymają atrakcyjniejszą propozycję (np. zarobkową), zrezygnują ze swojej dotychczasowej pozycji. Maksymalizuje to szansę na znalezienie właściwej osoby. Im więcej kandydatów ma się do wyboru – tym lepiej.

Przeprowadzono już wiele badań nad efektywnością head huntingu i większość z nich wykazywała, że tam, gdzie standardowe techniki rekrutacyjne nie zdają rezultatu, bezpośrednie szukanie pracowników pozwala zrealizować główny cel. Dzięki niemu można prędzej czy później zakończyć wszystkie etapy rekrutacji. Biznesmen, który wciąż nie potrafi znaleźć idealnego kandydata na stanowisko, nie powinien się poddawać czy zmniejszać swoich wymagań – musi tylko wykorzystać headhunting.

Ostatnią, aczkolwiek też bardzo ważną zaletą head huntingu jest to, że dzięki niemu firma rekrutująca nowych pracowników może zachować poprawne relacje ze swoimi „rywalami”. Nikt bowiem nie dowie się o tym, że akurat dzwoniła czy pisała ona do osoby zatrudnionej w innym przedsiębiorstwie. Za ten kontakt odpowiedzialny jest bowiem wyłącznie łowca głów. To on ma za zadanie tak przeprowadzić wszystkie zadania, by firma mogła zachować odpowiednie stosunki z innymi przedsiębiorstwami.