Opieka osób starszych w Niemczech jest zawodem, na który z roku na rok decyduje się coraz większa liczba osób. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie jeżeli chodzi o opiekunki osób starszych w Niemczech. Nie wszyscy mają także świadomość, że w ciągu najbliższych lat na niemieckim rynku nawet 1,5 miliona miejsc pracy będzie związane z pomocą seniorom. Jak zatem wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Opiekunka osób starszych w Niemczech?

Czy dobrym rozwiązaniem będzie wyjazd do Niemczech w celu spróbowania swoich sił jako opiekunka? Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że Niemcy oferują zdecydowanie wyższe godzinowe stawki w porównaniu do Polski. Nie wszystkie przedstawicielki płci pięknej mają także świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków minimalne wynagrodzenie opiekunek będzie wynosiło 1200 euro miesięcznie. Ponadto można liczyć na zwrot kosztów związanych z podróżą czy specjalne dodatki. Do atutów wykonywania tego zawodu trzeba również zaliczyć darmowe zakwaterowanie czy wyżywienie.

Kto może zatem podjąć pracę jako opiekun osób starszych w Niemczech?

Czy tylko kobiety mają możliwość pracy w tym zawodzie? Warto wiedzieć, że Niemcy są otwarci również na przyjmowanie do pracy panów, przede wszystkim takich, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem związanym z opieką nad osobami starszymi. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że nie istnieją wymagania dotyczące wieku. Osoby planujące rozpoczęcie kariery w omawianym zawodzie musza być pełnoletnie.

Jakie kwalifikacje powinny mieć opiekunki?

Każda osoba, która jest zainteresowana pracą opiekunki powinna posiadać właściwe przygotowanie zawodowe oraz kursy. Rekomendowane jest także zdobycie informacji na temat częstych chorób osób starszych czy towarzyszących im dolegliwości. Bardzo często zdrowi seniorzy wymagają innej diety. Opiekun powinien być zatem przygotowany praktycznie na każdą ewentualność.

Warto dodać, że Niemcy bardzo cenią i chwalą polskie opiekunki. Doceniają również ich umiejętności związane z rozwiązywaniem różnych problemów czy talent kulinarny.