Opiekunki z Polski cieszą się dobrą opinią w krajach Europy Zachodniej i w związku z tym nie narzekają na brak pracy. Gwarancja zatrudnienia i atrakcyjne, w porównaniu z polskimi, zarobki sprawiają, że dla wielu możliwość zatrudnienia w charakterze opiekuna osoby starszej jest szansą na poprawę sytuacji materialnej. Czy jest to jednak praca dla każdego?

Z pewnością nie, jako że opieka nad osobą starszą, często chorą i niepełnosprawną jest sporym wyzwaniem, któremu nie każdy sprosta. Zawodowe opiekunki doskonale wiedzą, czego się spodziewać. Co jednak z kandydatami na opiekunów bez żadnego doświadczenia i fachowego przygotowania?

Stawiający pierwsze kroki w sektorze opieki nie powinni się bynajmniej zniechęcać, bo tym, na co przyszli pracodawcy zwracają szczególną uwagę i co w opiece odgrywa niesłychanie ważną rolę, jest osobowość opiekuna. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna lubić ludzi i dobrze czuć się w ich towarzystwie, niezależnie od ich wieku czy kondycji. Bezwzględnie też musi się odznaczać wrażliwością i zdolnością do wczuwania się w położenie innej osoby, w tym wypadku podopiecznego. Empatia jest cechą, którą można w sobie pielęgnować i doskonalić, ale brak której skreśla kandydata na opiekuna niejako z miejsca. Podopieczny może wybaczyć pewne potknięcia wynikające z braku kwalifikacji, lecz braku empatii, która jest podstawą do nawiązania wzajemnych dobrych relacji z pewności nie.

Istotną kwestią, o której należy wspomnieć, jest też umiejętność przestrzegania procedur i zwykła solidność. Placówki opiekuńcze działają według ściśle określonych zasad i oczekują, że pracownik dostosuje się do obowiązujących reguł, bez konieczności nieustannego kontrolowania. Aby było to możliwe, opiekun osób starszych w Niemczech musi władać językiem niemieckim w stopniu komunikatywnym lub będzie miał niewielką szansę na adaptację w nowym środowisku pracy.

Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy w charakterze opiekuna osób starszych. Choć nie można tu mówić o kokosach, solidna praca jest zawsze doceniana i odpowiednio premiowana. Jeżeli odnajdujesz się w tego rodzaju obowiązkach i potrafisz czerpać z nich satysfakcję, praca dla opiekunki osoby starszej w Niemczech może okazać się ciekawą propozycją.