W Niemczech jest bardzo duże zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych. Funkcjonuje wiele agencji, które rekrutują osoby na tego rodzaju stanowiska. Jak można zauważyć już w reklamach, oferowane są naprawdę atrakcyjne stawki, dlatego też kobiety rozważają taką formę zatrudnienia. Wyjeżdżając do pracy, zapewniana jest umowa o pracę wraz z pełnym ubezpieczeniem, dzięki czemu naliczane są wszystkie świadczenia. Na taką formę zatrudnienia decydują się przede wszystkim osoby, które posiadają stabilną sytuację rodzinną i prywatną, aby móc pozwolić sobie na kilkutygodniowy wyjazd.

Praca opiekunki w Niemczech może być rozwiązaniem zarówno długofalowym jak i jednorazowym. Przede wszystkim w okresie przedświątecznym jest bardzo duże zapotrzebowanie na takie osoby, które będą gotowe spędzić święta i nowy rok za granicą bez rodziny i znajomych. Na taki krok mogą zdecydować się osoby samotne, mające odchowane dzieci bądź też nie mające problemu z tym, aby ten czas spędzić poza domem. Na wyjazdy decydują się często także młode osoby, które nie posiadają jeszcze zobowiązań, ponieważ jest to stabilne i pewne źródło zarobków, w kilka miesięcy można odłożyć sporą sumę pieniędzy. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad tym, z czym wiąże się opieka osób starszych, ponieważ nie każdy będzie w stanie odnaleźć się w tej roli. Przede wszystkim trzeba wykazywać się dużym poziomem cierpliwości i empatii, ponieważ podopieczni często mogą być schorowani i wymagający opieki przez całą dobę.

Zanim zdecydujemy się na wyjazd, trzeba również zorientować się, czy będzie konieczna znajomość języka niemieckiego. Bardzo często można znaleźć oferty, które mówią jedynie o podstawach języka. Zdarzają się jednak podopieczni, którzy na co dzień są samodzielni i potrzebują jedynie osoby do towarzystwa, wtedy płynna znajomość języka niemieckiego okaże się elementem niezbędnym. Spora liczba osób z opieki nad osobą starszą czyni swoje zasadnicze źródło otrzymania i wyjeżdża cyklicznie co kilka tygodni. Okazuje się, że spora grupa osób odnajduje się w takim zawodzie, dlatego warto spróbować swoich sił.