Jeżeli lubimy pracować z ludźmi i charakteryzujemy się wrodzoną empatią, to z całą pewnością praca opiekunki sprawi nam przyjemność. Oczywiście nie zawsze jest to łatwa i przyjemna praca. Czasami wymaga ona nie tylko wysiłku fizycznego, ale również dużej odporności psychicznej. W szczególności jeżeli decydujemy się opiekować osobami starszymi. Niestety z wiekiem nasz umysł jest coraz w gorszym stanie, a nasze ciało odmawia nam posłuszeństwa. Zdarza się, że osoby starsze są niemiłe i to przede wszystkim przeszkadza niektórym opiekunkom. Trzeba też się nimi cały czas zajmować, a nie każdy posiada tyle cierpliwości.

Opiekun osób starszych to obecnie zawód bardzo opłacalny, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na takie osoby. Jednak nie zawsze wystarczą tylko chęci, żeby pracować w tym zawodzie. Czasami potrzebna jest też chociażby minimalna wiedza medyczna, ponieważ osoby starsze to przecież najczęściej osoby chore. Opiekun musi więc wiedzieć jak postąpić gdyby działo się coś niepokojącego. Oczywiście zawsze będzie poinformowany co go czeka i jaką osobą będzie się opiekować. Jednak czasami to nie wystarczy. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy oraz nie potrafimy zajmować się osobami starszymi, to raczej nie powinniśmy wykonywać tego zawodu. Zdecydowanie jest to praca dla osób empatycznych, które potrafią wiele znieść.

Opieka w Niemczech jest bardzo dobrze rozwinięta, ale brakuje tam chętnych osób do wykonywania tego zawodu. Dlatego niemieckie rodziny chętnie przyjmują Polki, żeby opiekowały się kimś im bliskim. Jest to dla nich lepsze i czasami też znacznie tańsze rozwiązanie. Można przecież osobę starszą oddać do domu opieki, ale za to trzeba zapłacić więcej. Polki są jednak zadowolone z takiego rozwiązania, ponieważ dzięki temu są wstanie sporo zarobić. W Polsce by tyle nie zarobiły wykonując ten sam zawód. Z tego powodu chętnie podejmujemy się pracy jako opiekunka osoby starszej. Jest to przeważnie praca zmianowa i co pewien czas możemy przyjechać do Polski, a to również ma duże znaczenie.