Nie jest żadną tajemnicą, że społeczeństwo niemieckie starzeje się. Jest w nim coraz więcej emerytów, ale także osób w bardzo już zaawansowanym wieku, które nie potrafią poradzić sobie same we własnym domu. Niestety, w Niemczech jest problem z tym, żeby do takiej osoby zatrudnić opiekę od kogoś na miejscu. Oferowane za to wynagrodzenie jak na niemieckie warunki nie jest bowiem szczególnie wysokie.

Faktem jest jednak, że to samo wynagrodzenie, stanowiące przelicznik około 5-6 tysięcy złotych za miesiąc, jest bardzo atrakcyjne dla polskich kobiet, szczególnie dla kobiet, mających już doświadczenie pielęgniarskie, opiekuńcze i podobne. Dlatego też, dla tych pań praca opiekunki u naszych zachodnich sąsiadów wydaje się bardzo ciekawą sprawą, by zarobić naprawdę dobre pieniądze. Szczególnie chętnie w takiej roli wyjeżdżają więc do pracy panie, które mają problem ze znalezieniem pracy na miejscu, albo też po prostu mieszkają blisko niemieckiej granicy, na zachodzie Polski i nie mają kłopotów z transportem.

Przeglądając oferty pracy na stanowisko opiekunki w Niemczech, zazwyczaj ma się do czynienia z opisami konkretnych osób, które tej opieki potrzebują. W szczególności są to osoby starsze, w bardzo już sędziwym wieku i niestety, bardzo schorowane. Opis takiego stanowiska zawiera więc wszystkie szczegóły odnośnie tego, jakiego typu opieki potrzebuje dana osoba.

Zazwyczaj jest to pomoc w transporcie, gdyż osoby takie nierzadko poruszają się na wózkach inwalidzkich, pomoc w położeniu takiej osoby do łóżka i podniesienia jej oraz pomoc w zachowaniu higieny. Niestety, często są to osoby już w takim stanie, że mają kłopoty z pamięcią i rozumowaniem (między innymi demencja starcza). Taka praca w opiece jest więc pracą dla osoby wyrozumiałej, łagodnej i miłej, co więcej, nie polega ona jedynie na mechanicznym wykonywaniu czynności, a na pozytywnym kontakcie ze swoim podopiecznym. Zazwyczaj są to osoby dosyć samotne, spragnione kontaktu z drugim człowiekiem, rozmowy, wspólnego spędzania czasu.