Do pracy w Niemczech nie wyjeżdżamy już tak licznie jak jeszcze kilkanaście lat temu. Wciąż jednak jest sektor, w którym Polski pracują bardzo chętnie. Wiele Polek wyjeżdżających do naszych zachodnich sąsiadów w poszukiwaniu pracy decyduje się pracować w charakterze opiekunek osób starszych. Znalezienie pracy w tym charakterze nie jest trudne. Wiele niemieckich rodzin chętnie zatrudnia opiekunki z Polski. Równie chętnie zatrudniane są one w niemieckich domach opieki. Mają od lat bardzo dobrą opinię wśród niemieckich pracodawców.

Motywy, dla których Polski podejmują się pracy jako opiekunki

Główny motyw to finanse. Jak wiemy w Polsce są nie tylko trudności ze znalezieniem pracy, ale także pod względem wysokości zarobków sytuacja nie wygląda najlepiej. W Niemczech można zarobić o wiele więcej. Jakie to będą kwoty, zależy od kwalifikacji opiekunki i jej znajomości języka niemieckiego. Panie, które mają niskie kwalifikacje i niewielkie (lub żadne) doświadczenie w pracy oraz znają język niemiecki bardzo słabo mogą zarobić około 900 euro miesięcznie. Te, które znają język niemiecki w stopniu komunikatywnym, które mają doświadczenie (na przykład pielęgniarki), posiadają referencje od poprzednich pracodawców mogą spodziewać się znacznie wyższego wynagrodzenia. Ich wynagrodzenie może kształtować się na poziomie od 1700 do 2000 euro miesięcznie. Za takie pieniądze można żyć w Niemczech już na bardzo przyzwoitym poziomie i dodatkowo wspierać materialnie rodzinę, która została w Polsce.

Jakie problemy mogą spotkać opiekunki w Niemczech?

Bardzo często opiekunki z Polski zatrudniane są przez osoby prywatne. Opiekują się swoimi podopiecznymi w ich domach. Oznacza to, że w pracy spędzają 24 godziny na dobę. Dodatkowo wiele z nich zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego. Zdarza się, że uzyskanie wolnego dnia jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Taki tryb pracy sprawia, że opiekunki są wyczerpane nie tylko fizycznie, ale także fizycznie. Do tego bardzo często dochodzi tęsknota za rodziną w Polsce. Opiekunki mogą też paść ofiarą agresji ze strony swoich podopiecznych. Nie wynika to jednak z niechęci do opiekunek z Polski, ale jest efektem choroby.

Zalety pracy jako opiekunka osób starszych

Niemieckie społeczeństwo starzeje się bardzo mocno. To dlatego tak bardzo wiele niemieckich rodzin poszukuje dla swoich bliskich opiekunek z Polski. Polki od lat cieszą się bardzo dobrą opinią. Mimo że jest to praca wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie wiele Polek decyduje się ją wykonywać. Wysokie, jak na polskie warunki zarobki są jedną z największych zalet pracy. W charakterze opiekunek bardzo często wyjeżdżają panie, które przeszły już w Polsce na emeryturę. Większość świadczeń emerytalnych w naszym kraju jest bardzo niska. Możliwości znalezienia pracy dla kobiet powyżej 60. roku życia są bardzo niewielkie. Stąd też decyzja o wyjeździe do Niemiec. Praca w charakterze opiekunki dostarcza także wiele satysfakcji. Atrakcyjne zarobki, satysfakcja z niesienia pomocy potrzebującym osobom, zdobywanie nowych doświadczeń: to główne zalety pracy opiekunki.