Bardzo często jest tak, że gdy nowy opiekun przyjeżdża do domu osoby, którą ma się zajmować, ma możliwość spotkania się z jej byłym opiekunem i ucięcia sobie z nim krótkie pogawędki. Tę okazję po prostu trzeba wykorzystać. A o co nowy opiekun osób starszych w Niemczech powinien zapytać swojego poprzednika?

Na wagę złota okażą się wszelkie informacje związane ze stanem zdrowia pacjenta. Jeżeli poprzednik sam z siebie nie zacznie ich udzielać, koniecznie trzeba go o nie wypytać. Nowy opiekun musi jak najlepiej zapoznać się ze stanem psychicznym oraz stanem fizycznym podopiecznego. Przydadzą mu się też wszelkie dane związane z tym, na co choruje w danym momencie pacjent i jakie choroby już przebył oraz jakie leki przyjmował. Oczywiście tych informacji może być bardzo dużo, dlatego w trakcie rozmowy warto mieć przy sobie kartkę i długopis, by ważniejsze dane od razu spisywać. Opiekunki osób starszych stają się w końcu odpowiedzialne za niemalże całe życie podopiecznych. Muszą zrobić wszystko, aby jak najbardziej im je ułatwić i uprzyjemnić.

Stan zdrowia to jednak tylko jedna strona medalu – najważniejsza, ale nie jedyna. Gdy już nowy opiekun dowie się dosłownie wszystkiego na temat chorób i leczenia pacjenta, powinien przejść na tematy związane z jego zainteresowaniami, ulubionymi czynnościami i ogólnym harmonogramem dnia. Osoby starsze lubią mieć wszystko poukładane. Nie potrzebują spontaniczności i ciągłych zaskoczeń, dlatego przeważnie wolą, gdy każdy ich dzień wygląda podobnie i wiedzą, czego mogą się po nim spodziewać. To jednak nie znaczy wcale, że takim ludziom nie trzeba proponować żadnych zabaw czy innych rozrywek. Praca opiekunki nie polega wyłącznie na podawaniu lekarstw, sprzątaniu i gotowaniu. Opiekunka staje się wręcz członkiem rodziny pacjenta, dlatego musi go we wszystkim wspierać i zapewniać mu szczęśliwy byt.

Początkujący opiekunowie i opiekunki na pewno będą musieli wielu rzeczy się nauczyć, ale jeśli tylko wykażą się pozytywnym nastawieniem i chęcią do działania, wszystko stanie się dla nich znacznie prostsze.