Znaczna część mieszkańców przygranicznych miast i wsi coraz chętniej wybiera formę zatrudnienia w zagranicznych firmach. Zaletą takiego przebiegu sytuacji jest rozwój gospodarki międzykrajowej. Kwitnie transport międzynarodowy. Jednak Polacy, zajmują miejsca pracy rodowitych mieszkańców, co nie spotyka się z ich aprobatą.

Jak wynika z badań rynkowych, sporo młodych ludzi podejmuje się często poszukiwanego zawodu jakim jest praca dla opiekunki w Niemczech.
Domy spokojnej starości zmieniają załogę raz na kilka miesięcy, bo zleceniobiorcy nie doceniają ogromu zadań, z jakimi wiążę się praca dla opiekunek w Niemczech. Trudno jest się zajmować pokoleniem, które potrafi przeżywać jeszcze pamiętne czasy II wojny światowej.

Nierzadko można zdobyć posadę opiekunki u osób prywatnych.
Rodziny decydują się na taki sposób opieki nad najbliższymi z kilku rożnych kwestii. Jedni wolą oddać matkę, lub babcie w ręce zaufanej osoby niż do ośrodka specjalistycznego, bo nie chcą zmieniać środowiska bliskiej osoby, do którego jest przyzwyczajona całe swoje życie, inni zaś nie potrzebują pełnego wymiaru opieki, jaki zapewniają ośrodki. Szukają więc rozwiązania na np. 2 godziny dziennie, gdzie w skład obowiązków wchodzą jedynie zrobienie obiadu i kupienie gazety lub podanie określonych leków.

Nie każdy jednak może liczyć na świetne warunki i jednocześnie zadowalającą pensje wynikającą z środka zatrudnienia, którym jest praca opiekunek w Niemczech. Jednemu trafi się prywatna osoba do opieki, która będzie sympatyczna i przyjazna, ale słyszy się też o przypadkach, gdzie podopieczny jest chamem, gburem i miesza polskiego opiekuna z błotem z powodu… no właśnie wojny.

Trzeba się mieć na baczności i sprawdzać porządnie oferty, bo nie wiadomo na kogo możemy trafić, szukając pracy jako opieka osób starszych. Oczywiście można mieć charakter, który poradzi sobie z cięższymi przypadkami, jednak nie wydaje mi się, że ktoś by chciał pracować w takich warunkach, skoro nie zmusza nas do tego sytuacja życiowa.