Wielu naszych rodaków od lat decyduje się na poszukiwanie pracy poza Polską. Jednym z krajów, do którego chętnie wyjeżdżamy są Niemcy. Polacy pracują w tym kraju w bardzo różnych branżach. Wyjątkowo dużo Polek decyduje się podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych.

Dlaczego Polki tak chętnie pracują, jako opiekunki?

Nasi zachodni sąsiedzi są coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Przybywa więc osób, które wymagają pomocy innych w wykonywaniu codziennych czynności. Warto pamiętać, że opieka nad starszym członkiem rodziny może przekraczać możliwości najbliższych. Stąd decyzja o umieszczeniu seniorów w domu opieki lub zatrudnieniu opiekunki. Najczęstszym motywem podjęcia pracy w tym charakterze przez Polki są wysokie zarobki. Do tego odległość, która dzieli Niemcy i Polskę nie duża. Istnieją więc możliwości regularnego odwiedzania pozostawionej w kraju rodziny.

 

Ile można zarobić, jako opiekunka?

Opieka osób starszych na pewno nie należy do lekkich. Zarobki zależą od kwalifikacji, jakie posiadają polskie opiekunki. Te o wysokich kwalifikacjach mogą liczyć na zarobki, których wysokość będzie przekracza 1700 euro. Opiekunki, które mają wysokie kwalifikacje (na przykład emerytowane pielęgniarki) mogą zarobić nawet około 2000 euro. Dla wielu Polek praca za granicą
w charakterze opiekunki nie kończy się po kilku miesiącach. Są takie, które z niemieckimi rodzinami wiążą się na bardzo długo. Polskie opiekunki mają w Niemczech bardzo dobrą opinię. Coraz częściej zatrudniane są na podstawie umowy o pracę. Praca w Niemczech na umowę o pracę daje wiele korzyści. To przede wszystkim ubezpieczenie, określony czas pracy w ciągu tygodnia i prawo do urlopu. Prawo do urlopu przysługuje w Niemczech legalnie zatrudnionym osobom już po sześciu miesiącach. Panie, które mają dzieci w wieku poniżej 18 lat i są zatrudnione w Niemczech na podstawie umowy o pracę mają prawo do zasiłku. Co więcej okres pracy za Odrą zostanie wliczony do stażu emerytalnego w Polsce. Praca na czarno nie daje takich przywilejów.

Gdzie szukać ofert pracy?

Oferty pracy w opiece znaleźć można na stronach internetowych agencji specjalizujących się w pośrednictwie pracy dla opiekunek. Znalezienie pracy za pośrednictwem takiej agencji to bardzo dobre rozwiązanie. W razie ewentualnych problemów (na szczęście zdarzają się one niezwykle rzadko) opiekunki z Polski mogą liczyć na pomoc agencji. Wiele agencji oferuje także kursy języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Znajomość języka niemieckiego jest dodatkowym atutem. Wiarygodność agencji można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Pracy można szukać także na własną ręką. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z rekomendacji znajomych, które już pracują u naszych zachodnich sąsiadów. Znalezienie pracy w charakterze opiekunki osób starszych nie jest trudne. Musimy sobie odpowiedzieć tylko na pytanie, na jakiej formie zatrudnienia nam zależy.

Różnice kulturowe pomiędzy Polską a Niemcami są na tyle małe, że do pracy u naszych zachodnich sąsiadów wyjeżdża bardzo wiele osób.

Jeśli interesuje Cię praca za granicą to sprawdź: Oferty pracy we Francji z ATERIMA