Do pracy do Niemiec, Polacy wyjeżdżają bardzo chętnie już od wielu lat. Polki, które wybierają Niemcy, jako kraj emigracji zarobkowej bardzo duża popularnością cieszy się praca opiekunki osób starszych.

Jakie są wymagania wobec opiekunek osób starszych?

Opieka osób starszych to praca bardzo odpowiedzialna, wymagająca

Opieka

odpowiednich cech charakteru. Praca w opiece jest dobra dla osób, które są: odpowiedzialne, komunikatywne, wrażliwe, komunikatywne. Bardzo pożądaną cechą charakteru w przypadku opiekunki osób starszych jest także empatia. Przez przyszłych pracodawców mile widziane są opiekunki, które znają język niemiecki przynajmniej na poziomie podstawowym. Pożądane (nie jest to wymóg konieczny) są także odpowiednie kwalifikacje. Duże możliwości znalezienia legalnej pracy w charakterze opiekunki osób starszych mają polskie pielęgniarki.

Gdzie szukać ofert pracy jako opiekunka?

Oferty pracy w opiece panie zainteresowane pracą opiekunki osób starszych mogą znaleźć jeszcze przed wyjazdem do Niemiec. Najłatwiej można poszukiwać pracy przeglądać strony internetowe. Praca w charakterze opiekunki osób starszych jest bardzo popularna, stąd duża ilość serwisów tematycznych, na które można znaleźć ogłoszenia o wolnych miejscach pracy. Można także skorzystać z pomocy agencji, które specjalizują się w zatrudnianiu opiekunek osób starszych. Polskie opiekunki są chętnie zatrudniane zarówno przez niemiecki domy opieki, jak również przez niemieckie rodziny. Pracy można szukać także już po przyjeździe do Niemiec.

Na jakie zarobki mogą liczyć opiekunki?

Zarobki, które osiągają opiekunki osób starszych w Niemczech są bardzo kuszące dla Polek. Jak one się konkretnie kształtują zależy w dużej mierze od zakresu obowiązków, ale także od posiadanych kwalifikacji. Opiekunki o najwyższych kwalifikacjach mogą liczyć na zarobki w wysokości przynajmniej 1700 euro. Emerytowane pielęgniarki, które chcą pracować w charakterze opiekunek osób starszych w Niemczech, które znają język niemiecki przynajmniej na poziomie podstawowym mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie.

O czym polskie opiekunki powinny pamiętać?

Decydując się na pracę w charakterze opiekunki osób starszych, warto pamiętać, że osoby starsze będą oczekiwać pomocy w codziennych czynnościach. Stąd też w roli opiekunki najlepiej radzą sobie panie, które są cierpliwe i wrażliwe, które potrafią zdobyć zaufanie swoich podopiecznych. Należy także pamiętać, że mogą zdarzyć się także przykre sytuacje. Osoby starsze bywają czasem złośliwe. Nie wynika to jednak z ich negatywnego stosunku do polskich opiekunek, ale jest efektem podeszłego wieku.

Polskie opiekunki są bardzo cenione przez niemieckie rodziny. Wiele kobiet, które zdecydowało się zatrudnić, jako opiekunka osoby starszej pracuje u jednej rodziny lub w jednym domu opieki przez wiele lat. Spora liczba z nich buduje ze swoimi podopiecznymi prawdziwie rodzinne relacje. Warto podkreślić, że większość opiekunek z Polski pracuje w Niemczech legalnie na podstawie umowy o pracę.